Które mleko jest lepsze? Krowie czy rośline?

Teraźniejsze nastawienie propaguje, że mleko krowie i wyroby z mleka niemalże są “trujące”i należy spożywać jedynie mleka rośline. Jak jest naprawdę? 
Są podzielne zdania.

Mimo że w mojej lodówce znajdziesz mleka sojowe i migdałowe, są tam również przeróżne produkty mleczne (np. jogurt, serki i mleko). Wiele z nas wychowało się na mleku krowim. Pamiętam jak moja babcia doiła krowy i podawałam garnuszek jeszcze cieplutkiego mleka z pianką (filtrowała tylko przez ściereczkę). Czasy się zmieniły i tamto mleko dużo się różni od dzisiejszego mleka,  które kupujemy w sklepie. Babci krowy pasły się na łące i jadły zieloną trawkę. Krowy hodowane dla mleka na sprzedaż często nawet nie widzą zielonej trawy przez całe życie. Są one karmione i utrzymywane dla profitu a Producenci nie zwracają uwagi na jakość mleka czy zdrowia konsumentów. Często cena mleka w sklepach waha się niesamowicie, ponieważ utrzymanie krowy aby dawała zdrowe i smaczne mleko nie jest tanie. Czy to oznacza ze mleka rośline są zdrowsze i lepsze?
Niekoniecznie.

KTÓRE MLEKO WYBRAĆ?

1.  Zgodnie z definicją mleka,  mleko jest produkowane w gruczołach. Dlatego “Mleko” rośline nie powinno być nazwane mlekiem tylko “napojem” – pochodzącym z fabryki. 

2. Mleka rośline są idealną alternatywą dla osób które mają alergie lub nie tolerują laktozy i kazeiny zawartej w mleku krowim. 


3. Mleka rośline są mniej kaloryczne: zawierają mniej tłuszczu, bialka, i węglowodorów niż mleko krowie. 


4. Mleko krowie zawiera więcej bialka, ale pijąc mleko krowie tylko że względu na biało spożywamy też wiecej węgli I tłuszczu. Mleka odtłuszczane często są dosłodzane.


5. Mleko krowie jest źródłem wapnia, żelaza, selenu oraz witamin B, K i E 
Osobiście pije mleko krowie w małych ilościach. Podaje je również dzieciom.  Staram się kupować  lepszej jakości ze sprawdzonych źródeł. Mleko sojowe lub migdałowe dodaje do szajków i kawy na zimno. 

Jeśli tolerujesz mleko krowie, nie widzę przeciwskazań aby spożywać szklankę dziennie. Kupując mleka rośline, zwróć uwagę czy są dosłodzane. Jeśli dbasz o formę lub chcesz zgubić kilka kilogramów najważniejsze jest liczyć kalorie i macros. 😘🥛🍶

About FITAPPY Fitness

Welcome! FITAPPY is a destination offering many customized exercises, diet and nutrition tips. My blog and workout videos are designed to inspire and motivate people to get fit & change their lives and be happy :)
This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.